מריטה מילקיס

מריטה מילקיס

מריטה מילקיס נולדה בשנת 1962  באוזבקיסטן. בשנת 1992 עלתה ארצה וכיום מתגוררת בנתניה.

מריטה בוגרת אוניברסיטה ובעלת תואר שני בבימוי תאטרון. בנוסף סיימה לימודים במכללה מוזיקלית וקיבלה תעודת הוראה. כמו כן ניגשה לקורס עיצוב פנים במגדלי אביב ברמת גן.

מריטה אוהבת לצייר ובעיקר לייצר. רוב הטכניקות בעבודותיה  הן טכניקות שנוצרו באופן אינטואיטיבי מניסויים, תהיות ואמוציות שנילוו עד שפיתחה טכניקה ייחודית משלה  המאפיינת את יצירותיה. היא יכולה לקבל השראה מכל דבר שמושך את תשומת ליבה ונוגע בנפשה.

לפעמים ללא שום השפעה מבחוץ היא מרגישה את הצורך לצייר או לעבוד עם חומרים שונים כמו עץ, מתכת, עור, בד, וכמובן צבע. השילוב הזה מדליק את הפנטזיה שלה ודוחף אותה לתהות על קנקנו של החומר ולנסות, לנסות, לנסות. העבודה נוצרת תוך כדי הפעלת הדמיון והניסויים הבלתי פוסקים.

היא התחילה מעץ – החומר שמדבר אליה הכי הרבה ומשמש כמקור לרעיונות רבים. היא נדהמה מאפשרויות היצור ממנו. לעומת עץ שהוא חומר חם , היא עובדת גם עם מתכת – חומר קר , לא גמיש אך מעולה בפריטים קטנים שמדגישים ומבליטים את היצירה. העור שהיא משתמשת בעבודות מוסיף הדר ונוי בפרט בעבודות אקריל שלה.  תמיד סיקרן אותה התת מודע של האדם והמסתתר בתוכו. הנעלם הגדול. כיצד פועלת המודעות באדם. או האם התת מודע שולט בחייו יותר. היא מנסה להביע את השאלה בעזרת דלת סגורה שמאחריה קיימת אולי התשובה. לשאול את עצמה שאלות פילוסופיות מורכבות שכל בן אדם נוגע בהם מתישהו בחייו. בראשית דרכה האמנותית גילתה זאת כשניסתה להביע משאלות חייה בציורי  גרפיקה אבסטרקטית עם עט. היא הבינה שהדרך שלה למצוא את אותם המפתחות  היא רק דרך האומנות.

עבודותיה של מריטה מוצגות בגלריות בנתניה ואספנים פרטיים מאנגליה ארצות הברית וצרפת רכשו לאוספים הפרטיים שלהם. יצירות שלה מציגות בקביעות בגלריה של יצחק בכירי במנהטן.

בשנת 2008 – תערוכת יחיד ראשונה “Metamorphosis”,בחסות עיריית נתניה – עם האוצרת מוניקה לוי

בשנת 2014 – תערוכה קבוצתית “מרחב מחוץ לקופסא” בבית רובינשטיין בתל אביב – עם האוצרת לורי פשניצה.

האמנית מריטה מילקיס, אישה נאה, חרוצה וכשרונית, משדרת עוצמה הרוחשת דרך קבע בתוכה – מזמינה את הצופה ליצור סיפור לעצמו תוך כדי התבוננות בדמויות, בדוממים ובסמלים. לתור אחר מפתחות לגילוי תעלומות או התרחשויות שאין להן הסבר, כמו חידה או סוד חבוי בין ובתוך ציורים ויצירות, ואולי יצליח לפענח מסרים מאוסף צבעוני נועז ומרשים במיוחד.

9